Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’den Önemli Açıklamalar

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger adanaxhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Kurtuluş Kılınç ile
adanaxhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Kurtuluş Kılınç, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ile özel bir röportaj yaptı.
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger adanaxhaber ve Metropol Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamalarda suç örgütlerine yönelik mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. Köşger Adana Limanı, Çukurova ve Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri başta olmak üzere bazı ilçelerdeki yolsuzluklar ile aile bütünlüğünü bozan oluşumlara karşı da net mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Adana Valisi olarak atanan Yavuz Selim Köşger’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.

SUÇ ÖRGÜTLERİNE AF YOK

Daha önce Adana’nın herhangi bir ilçesinden bile küçük illerden bu kente atanan Valilere çok şahit olmuştuk ama Köşger, belki de ilk kez ülkemizin en büyük ilk üç ilinden birisi olan İzmir’den Adana’ya atanan bir isimdi. Yıllardır Adana’nın geri bırakılmışlığının nedenlerinden birisinin de bu olduğunu söyler, yazarım. Bu yüzden büyük bir metropolden Adana’ya böyle bir atamanın şehrimize katkısının da büyük olacağını düşünüyorum.

Herkes Köşger’in ne yapacağını beklerken o, koltuğuna oturduğu andan itibaren görevine hızlı bir giriş yapmış özellikle asayiş olayları ile anılan kentin bu kötü imajını değiştirmek için güvenlik operasyonlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

“Ziyaretin kısa olanı makbuldür” derler zaten daha içeri girerken de Vali Bey’in yoğun programları nedeniyle konuyla ilgili küçük bir ricada bulunuldu. Biz de hem maksadımız hâsıl olsun hem de işimizi layıkıyla yerine getirelim diye kısa bir görüşme müddetinde Köşger’e kentimizle ilgili önemli gördüğümüz birkaç soru yönelttik.

Gündemimizin ilk sırasında elbette güvenlik operasyonları vardı. Son zamanlarda art arda yaşanan cinayetleri, bu olayların ardından da suç ve terör örgütlerine yönelik operasyonları sordum Yavuz Selim Köşger’e. Vali Bey gayet rahat bir tavırla hiçbir oluşumun, örgütün ya da şahsın devletten büyük bir güç olmadığını vurgulayarak; “Bu kentin huzurunu bozacak her kişiyle, her oluşumla kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz. Uyuşturucu çetelerine, mafyalara, suç örgütlerine göz açtırmayacağız. Gereken cezayı vereceğiz. Asla af yok” dedi.

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger adanaxhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Kurtuluş Kılınç ile
adanaxhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Kurtuluş Kılınç, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ile özel bir röportaj yaptı.

 

ADANA LİMANI’NIN TAMAMLAMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Yavuz Selim Köşger’e ilk gündeme geldiğinde çok tartışılan Adana Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı Projesi’nin ne durumda olduğunu da sordum. Konuyu bilenler hatırlayacaktır. Mesele ilk ortaya çıktığında Mersin adeta ayağa kalkmış ve 10. Kalkınma Planı’nda yer alan projenin Mersin’de yapılması gerektiğine ve Adana’ya yapılamayacağına yönelik en üst perdeden açıklamalar yapılmıştı. Hayata geçirilmesi konusunda büyük ekonomik getiri sağlayacak ve istihdamı artıracak limanla ilgili Köşger şunları söyledi;
“Devlette devamlılık esastır. Elbette çok büyük bir proje olduğunun farkındayım ancak bu meselenin halledilmesi ve bir an önce bitirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Adana bölgenin bir çekim merkezi. Limanın buraya yapılması kadar doğal bir şey yok. Liman yapıldığı takdirde şehrin gelişmesi anlamında da tetikleyici olacaktır. Biliyorsunuz Mersin Limanı çok yetersiz durumda. Bazen günlerce gemiler beklemek zorunda kalıyor. Dolayısıyla alternatif bir liman ihtiyacı olduğu gerçek ancak bu işin henüz başlangıcındayız. Elbette yakından takip edeceğim konuyu. Bununla birlikte Adana’ya katma değer sağlayacak devlet yatırımlarının da kente çekilmesi için elimizi taşın altına koyacağız.”

ADANA’DA HAYAT 24 SAAT YAŞANIYOR

“Adana bir tarım ve sanayi kenti olduğu kadar stratejik konumu nedeniyle potansiyel bir turizm kentidir. Geçmişte çok önemli sanat ve edebiyat insanlarını yetiştirmiş, kadim bir kültüre sahip bir şehirdir. Ben Adana’yı Türkiye’nin bir minyatürü olarak görüyorum. Türkiye nasıl ki jeopolitik konumu nedeniyle dünyanın merkezindeyse ve Türkiye’ye rağmen dünyada bir şey yapılamazsa, Adana da ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir kenttir ve Adana gelişirse Türkiye gelişir. Yazın deniz ve yayla kışın kar ve doğa turizmi için çok uygun bir kent. İklim çeşitliliği ile birkaç saatte dört mevsimi yaşamanız mümkün. Aynı zamanda bir gastronomi kenti olması nedeniyle de cazibe merkezi. Şehirde hayat 24 saat yaşanıyor. Bu İzmir’de bile yoktu. Gece insanlar aileleri le birlikte dışarı çıkıp yemek yiyebiliyor. Mekânlar dolu. Belli bir standardı da yakalanmış durumda. Bu dünyanın bir çok yerinde yakalanılamayan bir başarı. Festivalleri de bu noktada önemsediğimi vurgulamak istiyorum. Şehre dışarıdan gelecek yerli ve yabancı turistin kent ekonomisine katkısı da yadsınamaz. Edebiyat alanında, tarımda, sanayide, turizmde müthiş bir potansiyeli var. Adana’nın Türkiye’de ve dünyada hak ettiği yeri alması için gayret göstereceğiz. Bunun için de memlekete çivi çakanın yanında olacağız. Risk alınması gerekiyorsa da hiç çekinmeden alırız.”

AİLEYİ ÇÖKERTMEYE ÇALIŞAN HİÇ BİR OLUŞUMA İZİN VERMEYECEĞİZ

Son zamanlarda toplumu ifsat eden ve hem bireysel hem de toplumsal olarak adeta bir yıkıma neden olan oluşumlarla ilgili düşüncelerini de sordum Sayın Valimize. Bu konuda da düşünceleri netti. Aile toplumun temel taşıdır ve kökü dışarda olan, bu ülkede neden faaliyet gösterdiğini bildiğimiz zararlı oluşumların tamamıyla kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi. Diğer açıklamaları da şöyleydi;
“Aile yapımıza yönelik çok şiddetli saldırılar var. Bireyi, aileyi, toplumu hedef alan, bilinçli, planlı, programlı bir saldırı bu. Bizim toplumumuzu diğer milletlerden ayıran en önemli değerlerimizi parçalamak istiyorlar. Aileyi sağlam temeller üzerine kurduğunuzda devleti de sağlam temeller üzerine kurarsınız. Yabancı akımlara, oluşumlara toplumu kapatmak gerekir. Özellikle gençleri bu kişi ve kurumlardan uzak tutmamız lazım. Çünkü öncelikli hedef gençlerimiz. Batının ayak izlerine basarak onun düştüğü çukura düşmemeliyiz. Bizim kurban verecek tek bir ferdimiz bile yok. Bizi biz yapan değerlerle yolumuza devam etmeliyiz. Dizilerle, sosyal medya ile dernek ve vakıflarla, kökü dışarıda olan çeşitli oluşumlarla aileyi çökertmeye çalışıyorlar. Buna izin vermememiz lazım.”

Vali Yavuz Selim Köşger'e metropol medya'dan hayırlı olsun ziyareti.
adanaxhaber.com ve Metropol Medya olarak Vali Köşger’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.


RÜŞVETLE EHLİYET VEREN KAMU GÖREVLİLERİNE AĞIR CEZALAR VERİLECEK

Geçtiğimiz hafta 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle hem eğitim ile ilgili düşüncelerini hem de bazı ilçelerde MTSK üzerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yaşanan yolsuzlukları sordum. Zira büyük bir çoğunluğu Çukurova’da ve ardından Sarıçam’da olmak üzere bazı ilçelerde para karşılığı ehliyet verildiği iddiaları yılardır vardı. Daha önce de haberlere konu olan bu hususla ilgili bazı gelişmelerin de yaşandığını duymuştum.

Yavuz Selim Köşger okulların tamamında polislerin görevlendirildiğini, güvenliğin sağlanması için çalışmalarının sürdüğünü ve temizlik personellerinin de TYP ile İŞKUR tarafından atandığını vurgulayarak; “Eksik olan yerler varsa o da çözeriz” dedi.

Bazı ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yaşanan sınavsız ehliyet yolsuzlukları hakkında da şu ifadeleri kullandı; “Konuyla ilgili soruşturma başladı. Ne gerekiyorsa yapılacak. Kamu görevlileri gereken cezayı alacak. Haksız yere ehliyet alan varsa onların da ehliyetleri ellerinden alınacak. Bu konuda da af yok.”
Sayın Valimiz Adana’ya atandığında kendisini arayıp hayırlı olsun dileklerimi iletmiştim. O zaman herhangi bir açıklama yapmak istememişti ancak dünkü görüşmede kullandığı net ifadeleri ve kararlı tutumunu çok önemsiyorum. Sayın Valimizin bu irade beyanının süreceğini umut ediyorum.

Belki İzmir’den Adana’ya atanması ilk anda kendisini şaşırtmış belki de üzmüştür ama kendisine de söylediğim gibi; Adana’yı, Adanalıyı tanıdıkça eminim bu kenti ve insanını İzmir’den daha çok sevecek ve görev süresi bitip de kentten ayrılacağı vakit daha büyük bir burukluk yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Valimizin yeni görevinin tekrar hem kentimiz hem de kendisi için hayırlı olmasını diliyorum. Adana ile ilgili ileriye yönelik ümitvarım. Sayın Valimize başarılar diliyorum.

Özel Röportaj: Kurtuluş KILINÇ

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’den Önemli Açıklamalar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Son Dakika Adana Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!